Davut KARA

Bilişim Sistemleri Mühendisi

Bu blog, 5 yıl önce, bilişim ve diğer konularda hakkında, makalelerime yer vermek amacı ile açılmıştır.

Mr.Robot 1. Sezon Detaylı İnceleme

mr-robot-tv-series-413189

İlk çıktığı zaman pek ilgimi çekmemişti, dizinin ilk bölümünde, Elliot dükkan sahibini polislere verdiğini sahnede izlemeyi bıraktım meğersem dizi daha yeni başlıyormuş, her neyseki 1. sezonu 2 günde izledim. Tabi bu yazıda detaylı bir yorum ve görüş bildireceğim. Bu yüzden çok büyük spoiler içerecektir, henüz bitirmemiş olmayanlara şimdiden söyleyelim, daha sonra spoiler yemesinler.

Aslında bu yazı dizisini aklıma takılan soruları cevaplayarak başlayacağım.

 

Elliot’ın Babası Yaşıyor mu Yaşamıyor mu ?

mrrfeatured

Şimdi ortada şöyle bir durum var, biz Elliot’ın babasını dizinin ilk bölümünden başlayarak biliyoruz, ancak şunuda unutmayalım ki dizinin ilk bölümü Elliot’ın kafası karışık durumlarıyla başlıyor. Yani olayların ortasında başlıyoruz. Elliot psikoloğa gittiğinde psikolok kadına siyah giyen takım elbiseli adamlar gördüğünü ve takip edildiğinden bahsediyor. Şimdi bana sorarsanız olayın aslı şudur. Elliot abimiz derin psikolojik sorunlar içindedir, ve her ne zaman bir sıkıntıya düşerse karşısında babasını görmektedir ama aldığı yoğun uyuşturucu ve ilaçlardan dolayı babası olduğunu unutmuştur dolayısıyla kafasında kurduğu bu şahsiyete mr. robot adını vermiştir. Yani kesinlikle mr. robotun babası yaşıyamaz eğer yaşıyorsada yaşlandırılmış olması gerekir. Bakın dikkatinizi çekerim dizinin son bölümlerine doğru elliot babasının mezarının başına kadar gider ve mr.robot ortaya çıkmaz elliot onu ortaya çıkarmak için son bölümlerin birinde tekrar ortaya çıkar bu ortaya çıktığı sahnede ise Elliot kendini polise ihbar edeceği sahne yani umutsuzluğa kapıldığı sahne. Umutsuzluğa kapıldığı anda elliot babasını tekrar karşısında görüyor. Aynı şekilde ilk bölümdeki metro sahnesindede Elliot bence yine umutsuzluğa kapıldı çünkü Evil Crop şirketini hacklemek için kendi çalıştığı şirkete ihanet etmesi gerekiyordu, bunu yapmaya mecburdu, ama yapmamayıda düşünüyordu ve umutsuzluğa düştüğü için babasını karşısına getirdi, tabi haliyle fazla ilaçtan dolayı babasını unutmuştu bu yüzden kendi kafasında mr.robot ile konuşarak olayları kendi tarafına çekti yani bu sayede çalıştığı firmaya ihanet edebildi, yani adam aslında iyi kalpli biri ama kötü durumlara girmek için bir şekilde haklı sebepler bulması gerekiyordu.

 

Siyah Giyen ve Takip Eden Adamlar

Bu durumu ise şöyle düşünüyorum, Tyrell yani evil cropta çalışan üst düzey sarı saçlı arkadaş, durumdan işkillendiği için Elliot’ı ilk bölümden beri takip ediyordu yani o siyah adamlar Tyrell ın adamlarıydı bunuda şurdan ispatlıyorum, Mr.robot un Elliot’ı aşağı attığı sahne, yani şu korkuluklarda oturup Elliot’ı aşağı attığı sahneden bahsediyorum. Bu sahneyi son bölümlere doğru Elliot başkası tarafından kaydedilen bir video izliyor ve aslında orda kimse olmadığını sadece kendi olduğunu görüyor, bu videoyu çeken insanlar ise Elliot’ı takip eden kişiler, son bölümlerden biri olmaslı Tyrell ın olduğu bölümlerden biriydi.

 

Kız Kardeşi Darlene ?

mrrobot_person_carly

Bu kız Elliot’ın nasıl kızkardeşi burası cidden muamma çünkü, Elliot’ın bu kızla çekilmiş hiç bir fotoğrafı yok, ama Darlene bunu sen yaptın, koçum benim, seni seviyorum felan dediği sahnede Elliot bu kızı öpmeye çalıştı, kız ise biz kardeşiz sen hayırdır felan dedi. Şimdi bakıyoruz Elliot’ın bu kızla hiç bir fotoğrafı yok kafasında görüntü olarak anıda yok, ammavelakin Elliot Darlene i öptükten sonra Darlene hatırlamıyormusun diye bağırınca Elliot birden biz top oynardık vs vs demeye başladı yani kafasında bir şeyler var adamın ama görüntü olarak yok. Darlene le ilgili fotoğrafta yok, ama diğer yandan bakıyoruz Elliot’ın gizli yavuklusu Angele ile Darlene tanışıyorlar hatta birlikte bale kursuna gidiyor Elliot hakkında konuşuyorlar, haydaa dediğimiz sahnelerden biriside orası, Darlene hakkında pek bir fikir ortaya atamıyorum ama bir kaç fikir söyelim belki Darlene bunun üvey kardeşi olabilir, vaftiz kardeşide olabilir, anası belki başka biriyle evlenmiştir ve darlene ondandır. Bunlar benim fikirlerim ama Darlene Elliot’ın hayatını önceden girmiş birilerdendir bundan eminiz gibi.

 

Tyrell öldü mü ?

mr_robot_mr_robot_exploits_image_2jpg_5063e67a1c

Şimdi bizim Elliot abimiz kimseyi eliyle öldürdüğünü görmedik, sadece şu Shayla’sı vardı onuda zaten hapishaneye tıktığı adamı tekrar hapishaneden çıkarmak için Shayla’yı rehin alan adamlar öldürdü, sonra adamlardan biride öldü. Dolaylı yoldan cinayete karışmış olabilir ama eliyle birini öldürdüğünü görmedik. Elliot abimiz Tyrell ın arabasında uyanıyor. Ortada Tyrell yok, sonra arabada bir flash bellek buluyor onu izliyor, felan onu izlediğinde sanırım korkuluklarda otururken aşağı kendisinin atladığını izliyor. Felan yani şu siyah giyen ve takip eden adamlar hakkında yazdığım sahne, burdan geliyordu yanlış hatırlamıyorsam. Neyse ki ortada Tyrell yok, zaten Tyrell ve manyak karısı gözlerini hırs bürümüş iki insan ve şöyle bir diyalog hatırlıyorum ikisi arasında amacımıza az kaldı, yani bu ikiside bence evil croptan daha önce çekmişler ve onlarda evil crop şirketini bitirmek istiyorlar, gibime geliyor.

 

Dizi hakkındaki genel yorumum, mesela son bölümlere doğru evil crop şirketini hacklemek çok büyük bir olaydı ama doğru düzgün bir hack sahnesi göremedik, Karanlık ordu katılacak dediler ee ondan sonra bari iki tane bilgisayarda atak başladı bilmem ne iki bir şey sahne çekseydiniz ne oldu anlamadan birden evil crop çöktü, anlayamadık sahne yok insan iki kod gösterir bir şey yapar burası çok büyük eksiklikti biz hack olayını unuttuk Elliot’ın psikolojisine daldık, birde işin ilginç yanı bizim Elliot ne zaman pc başına geçse adam cin gibi oluyor. 2 dk önce ölen adam birden açılıyor 😀 biraz tuhaflık var benim bu dizide en beğenmedim ve eksik bulduğum nokta burasıydı. Onun dışında kartıştırıyorlar zaten her şeyi senarist, kafa rahat ne kadar karışık o kadar iyi diyor galiba, istediği kadar karıştırsın şuan mühim değil ama böyle bir sahneyi eksik tutmak pek olmadı 🙂

 

Bunlar benim aklıma gelen sorular, sizinde sorularınız varsa sorun bakalım neler cevaplayabileceğim, belki bu yazıyı güncelleyebilirim, bakalım yeni sezonda bu yazdıklarımın kaç tanesini tutrabileceğim 🙂