Davut KARA

Bilişim Sistemleri Mühendisi

Bu blog, 5 yıl önce, bilişim ve diğer konularda hakkında, makalelerime yer vermek amacı ile açılmıştır.

VueJS projesi guzelamaingilizce.com

Yaklaşık 3 yıldır elimde bulundurduğum projelik şahane bir domainim vardı, uzun zamandır aktif etmek istiyordum ancak, ilgilenecek pek vaktim yoktu. Bundan yaklaşaık 4 sene önce, hazırlık sınıfındayken angularjs ile bir kelime ezberleme web uygulaması yazmıştım, bu uygulamayı yazmadan önce bir insanın bir kelimeyi veya bir bilgiyi hafızasında en etkin nasıl tutar bunları düşündüm, ve ortaya görsel ve işitsel bakımdan ezberlemeye kolaylık sağlayacak bir uygulama kodladım, son zamanlarda ise yeni nesil web dilleri ile ilgileniyorum, react ile ilk adımı atıp vuejs ile devam ettiğim bu yolda, kendimi geliştirmek için, önceden kodlamış olduğum bahsi geçen bu uygulamayı vuejs ile tekrar kodladım, yaklaşık 1,5 aydır guzelamaingilizce domaini üzerinde yayında. Tabi herhangi bir seo çalışması yapılmadığı ve reklamı olmadığı için şuan galiba sadece ben girip kullanıyorum.

Uygulamanın genel özellikleri

Uygulamayı  kodlarken kendi masrafımı en az şekilde yapmak zorundayım, dolayısıyla storage meselesini server da değil client da yaptırıyorum yani kullanan kişi kendi kaydını kendi indiriyor ve tekrar girdiğinde indirdiği kaydı yükleyip kullanmaya devam ediyor, VueJS ve benzeri progressive web framework lerin sayesinde uygulamayı statik olarak çıkarıp dinamik miş gibi gösterebiliyoruz, bundan faydalanarak siteyi şuan ücretsiz bir statik site sağlayıcısında tutuyorum, mesela böyle bir uygulamayı asp.net veya php gibi bir dil ile yazacak olsam bu dosyaları çalıştıracak ek bir server sahibi de olmam gerekecekti. Ama şuan sıfır masraf ile böyle bir uygulama yapılabiliyor.

Bunun dışında asıl amacına gelecek olursak, kullanıcı soru cevap ve bir hatırlatıcı görsel ekleyerek liste oluşturuyor, ezbere başladığında, sistem listede soruları karıştırıp, sırayla soruyor, tabi burada yeni ezberlenecek kelime listesinin 10 soruyu geçmemesinde fayda var mesela ilk defa öğreneceğiniz 10 soruluk bir listeyi yaklaşık 10-15 dk içerisinde hafızanıza atabiliyorsunuz, tabi kalıcı olması için uzun süreli tekrarlarda önemli.

Uygulamayı yaparken vuejs i öğrenme aşamasındaydım, şuan ise biraz daha kendimi geliştirdiğim için muhtemelen uygulamayı vuejs de uzmanlaştıktan sonra tekrar kodlayacağım.

Buradan uygulamaya ulaşabilirsiniz: Kelime ezberleme uygulaması