Davut KARA

Bilişim Sistemleri Mühendisi

Bu blog, 5 yıl önce, bilişim ve diğer konularda hakkında, makalelerime yer vermek amacı ile açılmıştır.

Alexa İzlenimleri

Alexa izlenimleriMerhabalar bu yazıda alexa hakkında geniş çaplı ve doğru bilgiler vereceğim. Alexa’nın ne olduğunu bilmiyorsanız şöyle kısa bir bilgi verebilirim. Alexa dediğimiz şey alexa.com sitesinin internet alemindeki sitelerin özgünlüğünü test ettiği ve onları sıraya soktuğu bir sistemdir.

Puan Değil Sıralamadır !

Alexanın sitemizin özgünlüğüne ve güncelliğine göre bize verdiği bir rakam vardır ve bu rakam bir sıralamadır ancak herkes ona puan dediğinden dolayı kafa karışıklılığına yol açar Yani 1. sıradan sonsuz sıraya doğru gidildikçe o sitenin özgün olmadığını anlarız. Genelde bu rakama yani sıranıza alexa puanı denir ancak puan demek bir çok insanın aklını karıştırır çünkü puan dediğimiz olay çok oldukça pozitif bir olgu düşünürüz ama bu bir sıralamadır yani 30 bin ile 100 bin i karşılaştırırsanız puan olarak düşündüğünüzde 100 bin çok gelir ama sıra olarak düşünmemiz gerekiyor yani 30 bininci sıra. Yani kısacası ne kadar düşük bir rakam varsa o kadar iyisiniz.

Nasıl Yükseliriz ?

Alexa da yükselmek aslında kolaydır. Yapmamız gereken şey web sitemizi güncel tutmak ve yazılmamış konularda yazılar yazmaktır. Çünkü bilinemeyen şeyler hakkında yazılar yazarsak o kadar özgün oluruz bu google da üst sıralarda olmamızada olanak sağlar çünkü kimse o konu hakkında bir şey yazmadıysa ve sadece siz yazdıysanız google ilk sıraya sizi atacaktır.

Püf Noktalar

Asıl bu makaleyi yazmakta ki amacım püf noktalarını yazmaktı. Püf noktalarını direk size söyleyeyim önemli olan şey başlıktır. Başlık çok önemli bunu unutmayın, peki neden ? Çünkü her ne kadar siteniz taransada içeriğiniz tam olarak programlar tarafından tespit edilmez ama yazının başlığı 100% oranda tespit edilir ve ne kadar ilginç bir başlık atarsanız o kadar çok alexa da yükselirsiniz çünkü bir metnin anlamını başlık kazandırır.

Alexa puanımız neden yükselir ?

Yükselir dediğimizde yine bir pozitif olguya düşmeyin yükselir demek sıralamada gerilemeniz anlamındadır. Mantıklı bir şekilde bakarsanız sitenizi güncel tutmadığınız sürece web siteniz sıralamada düşer bu demek oluyor ki başkaları sizin önünüze geçiyor. Yani web sitelerini güncel tutuyorlar yani her yeni olay hakkında ve daha önceden yazılmamış şeyler hakkında yazılar yazarak güncel kalıyorlar ve sıralamada yükseliyorlar. Sizde aynı şekilde yeni olaylar hakkında yazı yazmalısınız ama bu şöyle olmamalıdır.
Örneğin: Ankara sel altında kaldı diye bir başlık atıp içerik girdiniz ve bu olay yeni yaşandı diyelim ki bu size bir şey katmaz çünkü daha öcneden de bu tür olaylar yaşanmıştır ve bu tür başlıklar atılmıştır olayın tekrar yaşanması mühim değil daha önceden benzer bir başlık atıldı mı o mühim. Ama bu güncel bir haber diye bir soru oluşabilir aklınızda bunun cevabı da şudur makineler güncelliği bu şekilde anlamaz. Makineler farklı yazılardan yada kelimelerin farklı şekilde farklı yerlerde bir araya gelmesine bakar.

[kus kredi=”50″ islem=”cok”]
Kendi alexa izlenimlerim bu şekilde umarım yardımcı olmuşumdur. Unutmayın işin sırrı başlıktadır
[/kus]