Davut KARA

Bilişim Sistemleri Mühendisi

Bu blog, 5 yıl önce, bilişim ve diğer konularda hakkında, makalelerime yer vermek amacı ile açılmıştır.

Facebook Sayfanızda Son Gönderileri RSS İle Görüntüleyin

Facebook sayfalaırnın bir rss adresi olduğunu çoğu insan bilmiyor. Facebook’un eski sürümlerinde sayfanın rss adresini sayfa duvarında yazıyordu ancak bu yeni sürümlerle birlikte bunu kaldırmışlar veya koymayı unutmuşlar. Aslında her sayfanın bir rss adresi var bu rss adresi sayesinden gönderdiğiniz son paylaşımlar özet halinde feed rss sayfasında yayımlanıyor ve rss okuyucu programlar tarafından bu özetler okunabiliyor bu sayede siz bir gönderi yolladığınızda rss olarak sizin takip edenler gönderdiğiniz son paylaşıma anında erişiyor. Örneğin wordpress bileşenlerinde rss okuma bölümü vardır. bu bölüme facebook rss adresinizi yazarsanız sayfanızda son paylaştıklarınızı sitenizde yayımlayabilirsiniz. Ben şuan kullanmaktayım ana sayfanın en alt kısmında bulunuyor.

İşte şu şekilde wordpress bileşenlerini kullanarak ekledim ve özel bir style verdim.

facebook_rss_wordpress

 

Facebook Sayfalarının RSS Adresi

Aşağıda bulunan linke facebook sayfanızın id numarsını yazarak rss kaynağına ulaşabiliyorsunuz. Facebook Sayfanızın idsini bilimyorsanız sayfanın başındaki videoyu izleyiniz.

https://www.facebook.com/feeds/page.php?format=atom10&id=SAYFA ID Sİ

Sayfanızıın idsini bulduktan sonra linkdeki SAYFA ID Sİ yazan yere yapıştırın daha sonra bu linki wordpress bileşenlerindeki rss bilşenine yerleştirin.

Bu işlemlerin sonunda facebook sayfanızda son paylaştıklarınızı görebilirsiniz.