Davut KARA

Bilişim Sistemleri Mühendisi

Bu blog, 5 yıl önce, bilişim ve diğer konularda hakkında, makalelerime yer vermek amacı ile açılmıştır.

Web Tasarımları Kaç Kolon Olmalı

 

Web Tasarımları Kaç Kolon Olmalı ?

Yeni bir konuya değinmek istedim bildiğiniz gibi tarihi 1995 yıllarına dayanan webin; tasarım şablonlarıda gün geçtikce değişiyor. Örneğin sabit bir web sitesi bile eğer yönetici odaklıysa her yıl değişir buna facebook sosyal ağını örnek verebilirsiniz. Tasarımlar yönetici odaklı olunca yani yönetici isteğini karşılayınca kullanıcı isteklerini arkaplana atmış oluyor peki bu ne demek ?

Ben şahsen tasarımları işlev olarak iki çeşide ayırıyorum bunlar ; yönetici odaklı ve kullanıcı odaklı tasarımlar.

Yönetici odaklı tasarım: Daha çok yönetici isteklerini karşılayacak tasarımlardır örneğin: Yönetim gelir odaklı çalışıyorsa tasarımda reklam alanları daha fazla olur ve kullanıcın ilgisini çekebilecek yerlere yerleştirilir.

Kullanıcı odaklı tasarım: Bu çeşit ise kullanıcıların siteyi kolay ve rahat kullanımları için geliştirilir. Örneğin menülerin dizilim yerleri kullanıcılar için önemlidir. Şöyle düşünün Anasayfa linki sitenin en altında olsaydı her seferinde anasayfaya dönmek zor olmazmıydı ? -tabiki de zor olurdu 🙂

Bu kısa bilgilerden sonra artık web tasarımlarının kaç kolon olması gerektiğine değinebiliriz.

Öncelikle bu tamamen yönetimin tercihidir yalnız şunu da unutmayalım ki kullanıcılar olmadığı sürece yönetimin olmasının bir anlamı olmaz bu yüzden yönetim odaklı ve kullanıcı odaklı tasarımlar yapmaya dikkat edelim.

Kolon Çeşitleri ile başlayalım.

 

Tek kolonlu şablon

1 Kolonlu Şablon

Gördüğünüz gibi tek bir kolon (sütun) dan oluşuyor daha çok kişisel sade tasarımlarda tercih edilir. Bu tür tasarımlarda gelir yani reklam yerleşimleri önemsenmez.

Çift kolonlu şablonlar

2 Kolon ŞablonlarSağ ve sol bölme olarak ayrılmış 2 kolonlu bir şablon genelde web siteleri bu şekilde olur bir alan diğer alandan daha küçük olur ve o küçük olana sidebar yan bölüm vs. isimler verilir. Ben 2 kolonlu şablonlar arasında çok kullanılan şablonu turuncu içine aldım genelde dar kolon sağ tarafta geniş kolon ise sol tarafda bulunuyor. Kendi web sitemi de bu şekilde tasarladım.

3 Kolonlu Şablonlar

3kolonsablon3 Kolonlu şablonları daha çok eğitim sitelerinde görmekteyiz. Dar alanlar sağda ve solda bölmeleri eğitim sitelerinde ağırlıklı. Eğer dar alanlar ikiside sağdaa ve solda ise bunlar da daha çok reklam odaklı çalışan kişisel web sitelerinde ağırlıklı oluyor.Benim tavsiyem ilk kutu içine aldığım şablon çok demode bir şablon. Ortaya içerik atıp sağ ve sola menüler eklemek sanırım 2005 modası bu yüzden ikinci kutuya aldığım şablon daha fazla işinize yarayacaktır 🙂

4 Kolonlu ve Karmaşık Şablonlar

4 Kolon ŞablonSon dönemin en çok kullanılan şablonlar karmaşık şablonlar oluyor. Daha çok içerik karmaşısı içinde oluyor gördüğünüz gibi 3 adet 4 kolonlu şablon tarzı gösterdim bunlarda n iyilerini yeşil kutu içine aldım bu şablonlara baktığınızda sağ üstteki kutunun direk bir reklam alanı olacağını hemen anlıyorsunuz. Artık bu tarz şablonlar moda olduğu için bizde bu tasarımlarımızı yaparken bu tarz şablonlara uymalıyız.

 

Konuyla ilgili son sözlerim..

Yukarda anlatmış olduğum konu web tasarımcıları için çok önemlidir ben elimden geldiğince bilgiler vermeye çalıştım gerisi size kalmış 🙂 not: Arkadaşlar bu yazıyı araştırarak yazdım herhangi biryerden kopyalanmadı bu yüzden COPYRİGHT diyorum lütfen çalıntı yapmayınız emeğime saygı gösteriniz teşekkürler.

Bir daha ki yazıma kadar esen kalın..