Davut KARA

Bilişim Sistemleri Mühendisi

Bu blog, 5 yıl önce, bilişim ve diğer konularda hakkında, makalelerime yer vermek amacı ile açılmıştır.

Mysql .FRM .MYD .MYI taşıma (Can’t find file errno:13) Çözüm

mysql

Mysql taşırken en güzel yol .sql çıktısı almaktır, ama benim gibi sunucuyla vs uğraşıyorsanız direk mysql dosyalarını sunucudan sunucuya taşımayı tercih etmiş olabilirsiniz, bende bu şekilde yaptım dosyaları sunucudan sunucuya taşıdıktan sonra birde şu komutu girmeniz gerekiyor, aksi takdirde mysql dosyaları okuyamıyor bu komut ile dosyaları okunabilir hale getiriyoruz.
Öncelikle dosyaları taşıdığınız dizinin içine giriyoruz yani şu .frm .myd .myı dosyalarının bulunduğu dizinin içindeyiz daha sonra aşağıdaki komutu veriyoruz

chown mysql:mysql ./*

ve işlem tamam 🙂 Bu sayede Can’t find file errno vb hatalar çözülmüş oluyor.

Bu kod bir çok problemi çözüyor bu kodun mantığının ne olduğunu anlatayım. Şimdi biz sunucuda bir dosya oluşturduğumuzda genelde root olarak oluşturuyoruz dosyanın sahibi root oluyor diğer programlarıda birer kullanıcı gibi düşünelim bu yüzden mysql o dosyanın sahibi olamadığı için dosyayı okuyamıyor ancak root her dosyayı okuyabiliyor yazabilir çünkü root en yetkili kullanıcı. Bu kod sayesinde dosyaların sahibini mysql yapıyoruz ve mysql bu dosyalara erişim sağlayabiliyor. Olay bu, iyi çalışmalar.