Davut KARA

Bilişim Sistemleri Mühendisi

Bu blog, 5 yıl önce, bilişim ve diğer konularda hakkında, makalelerime yer vermek amacı ile açılmıştır.

W3 Validator Nedir Hataları Nasıl Çözülür

w3c-validator-nedir

Öncellikle w3 validator kimleri neden ilgilendiriyor ondan bahsedeyim, W3 Validator web site geliştiricilerini ve site sahiplerini ilgilendirmektedir bu sistem sayesinden web sitenizin doğru kodlanıp kodlanmadığını kontrol edersiniz yani, siteniz standart ve doğru kodlamanın dışındaysa bu sistem size hatalı yerleri gösterecektir. Bu yüzden biz web site geliştiricileri web site hazırlarken bu uygulamadan çok yararlanırız. Yaptığımız hataları bu sayede görür, fark eder ve düzeltiriz.

W3 Validator tamamen ücretsizdir, yalnız bizim için tek dezavantajı tüm uyarılarının ve sistemin ingilizce olmasıdır. Bu yüzden bu uyarıları algılayabilmemiz için ingilizce biliyor olmamız veya bu uyarıları daha önceden çözmüş kişilerden yardım almamız gerekebilir. Ben şahsen w3 Validator için pek çok türkçe kaynak bulamadım bu nedeni uyarıların çok fazla olması ve kimsenin bu uyarıları web sitelerine yazmakla uğraşamadığından olabilir.

Şahsi web sitemde tüm w3 hatalarını çözmeye yönelik yazıları yazacağım ve hataları gruplandırıp düzgün bir kaynak oluşturacağım. Bunun için w3 validatorda aldığınız hataları bana sorabilirsiniz, elimden geldiğince bilgi vermeye çalışıp düzeltmenize yardımcı olabilirim.

Ek olarak : Şu an için 447 adet hata türü belirtiliyor bunların bazılarının açıklaması yapılmış bazılarının yapılmamış, geniş bir kaynak oluşturmak için şimdiden işim baya zor diyebilirim.