Davut KARA

Bilişim Sistemleri Mühendisi

Bu blog, 5 yıl önce, bilişim ve diğer konularda hakkında, makalelerime yer vermek amacı ile açılmıştır.

iOS 7 Hakkında Tüm Merak Edilenler

ios 7 resimBu makalede iOS 7 ile ilgili yazılmış makaleler ve soruların cevapları toplanmıştır. Artık iPhone, iPad ve iPodTouch sahipleri, uzun zamandır alıştıkları arayüz yerine, bambaşka bir arayüzle karşı karşıya. Değişikliği pek sevmeyen, daha doğrusu değişikliğe alışık olmayan Apple kullancıları için bu, daha önce yaşamadıkları bir şey aslında. İşte bu yüzden, iOS 7’ye kimin nasıl bir tepki vereceğini tahmin etmek güç.

iOS 7’den Geri Dönüş Varmı ?

Bu soruyu shiftdelete şu şekilde yanıtlamış.

Geçtiğimiz günlerde iPhone, iPad ve iPod Touch 5 için yayınlanan iOS 7’yicihazlarına kuran kullanıcıların büyük bir bölümü yeni iOS’i çok beğense de, bazı kullanıcılar iOS 7’yi pek beğenmemişti.

iOS 7’den bir önceki iOS sürümü olan iOS 6.1.3 ve 6.1.4’e dönmek isteyenler, bugüne kadar cihazlarına uygun olan ipsw dosyaları ile geri dönüş işlemini gerçekleştirebiliyordu.

iTunes üzerinden gerçekleştirilen bu geri dönüş işleminde, ipsw dosyalarıApple’ın serverlarından onaylandıktan sonra iOS 6.1.3/4 cihazlarayüklenebiliyordu.

Cihazlarına iOS 7 yükledikten sonra, bir önceki iOS sürümüne dönmek isteyenler için bugün kötü bir haber geldi.

iOS 7’den geri dönüş yok!

Apple bugün iOS 6 sürümlerini imzalamayı bıraktığını açıkladı. iTunesüzerinden ipsw dosyaları ile iOS 7’den geri dönmek isteyen kullanıcılar artık bu işlemi gerçekleştiremeyecek.

Yazılımı doğrulama aşamasında ipsw dosyaları Apple’a gönderildiğizaman, iOS 6.x.x sürümleri imzalı olmadığı için “downgrade” yani versiyon düşürme işlemi başarısız olacak.

iOS 7 yayınlanan görsellerden ve videolardan izlediğiniz kadarıyla hoşunuza gitmediyse, iOS 6.x.x sürümlerinde kalmanızı tavsiye ediyoruz.

iOS 7 de Çoklu Görev Yöneticisi ve diğerleri

Apple, iOS 7 ile birlikte, standart çoklu görev yöneticisini de tarihe gömmüş durumda. Onun yerini, ekranı kaplayan, yan yana dizilmiş ekran görüntüleri ve uygulama simgeleri almış bulunuyor. Home tuşuna çift basarak görev yöneticisine ulaşılabiliyor. Destekleyen cihazlarda, 4 parmak kaydırma hareketini kullanmak da mümkün.
Görev Yöneticisini açtığınızda, açık uygulamalar arasında sağa ve sola doğru gezinmek mümkün. Kapatmak istediğiniz bir uygulamayı ise, basitçe tutup yukarıya doğru kaydırmanız mümkün. Mantık olarak yine Android’in görev yöneticisini andırıyor. Ama tasarım açısından eski bir dostu yıllar sonra yeniden görmüş gibi de hissedebilirsiniz. Eğer bir dönem, HP’nin geliştirdiği WebOS işletim sistemini kullanma şansı bulduysanız, iOS 7’nin görev yöneticisi kesinlikle size çok tanıdık gelecek. Çünkü WebOS’da da, uygulamalar arasında geçiş yapmak ve çalışan uygulamaları kapatmak aynı şekilde gerçekleşen işlemlerdi.
Tasarım konusunu bitirmeden önce, birkaç küçük detaydan daha bahsetmek lazım. Geleneksel şekilde en baştaki sayfada karşımıza çokan Spotlight araması, artık alıştığımız yerde değil. Spotlight’ı açmak için yapmanız gereken, ekranda herhangi bir noktaya dokunup parmağınızı aşağıya doğru hafifçe kaydırmak. Tam tersini yaptığınızda ya da Vazgeç seçeneğine dokunduğunuzda ise, arama ekranı kapanıyor.
Duvar kağıtları konusunda da önemli yenilikler var. Örneğin artık, durağan resimlerin yanında dinamik resimleri de duvar kağıdı olarak atayabiliyorsunuz. Üstelik bunu hem kilit ekranı için, hem de ana ekran için yapma şansınız var. Android’in yıllardır sunduğu Canlı Duvar Kağıdı desteği gibi diyebilirsiniz; ve yine haklısınız…
Göze hoş gelen ve kesinlikle farklı olan şey ise, “Parallax Efekt” adı verilen ve ekranı sanki 3 boyutluymuş gibi görmemizi sağlayan özellik. Cihazı elinizde oynattıkça, uygulama simgeleri ve arka plan resmi arasında farklı bir boyut varmış gibi hissettiren bu yeniliği, açıkçası biz çok beğendik.
kaynak:chip

iOS 7 Kamerası Nasıl ?

iOS 7 ile gelen yeni kamera uygulaması, eskisine oranla oldukça farklı. Üstelik şimdi daha kullanışlı ve daha çok özellik sunuyor. Örneğin kare modu… Bu sayede, Instagram stili fotoğraflar çekmeniz mümkün. Daha önce olduğu gibi, HDR modunu, flaşı ana kamera ekranından açıp kapatabiliyorsunuz. Ön ve arka kameralar arasında geçiş de, aynı şekilde kolaylıkla gerçekleşebiliyor.
Yeni uygulama ile birlikte, ses açma tuşunu basılı tutarak seri çekim yapmak mümkün. Eğer donanımınız destekliyorsa, yavaş çekim modu da oldukça etkileyici görünüyor. Görünüyor diyoruz; çünkü şu anda donanımı destekleyen cihazlar listesinde sadece iPhone 5S bulunuyor.
kaynak:chip

iOS 7 De Pil ömrü ve performans

iPhone 5 veya iPad 4 ile denediğimizde, iOS 7’nin bir performans sorunu yaşamasını zaten beklemiyorduk. Ama konu daha eski modeller olduğunda, tabii ki tereddütlerimiz vardı. Ve ne yazık ki bu tereddütlerimiz, kısmi de olsa gerçek çıktı. iPhone 4S, iPad mini veya iPad 2’de, ufak tefek takılmalar dışında iOS 7’nin oldukça iyi çalıştığını söyleyebiliriz. Ama konu iPhone 4 olduğunda, yeni iOS’un cihazın sınırlarını zorladığını hissettmemek mümkün değil. Performans, iPhone 4 için ancak “kabul edilebilir” şeklinde değerlendirilebilir. Zaten Apple’ın, iOS 7’yi iPhone 4 için son durak ilan etmesinin sebebi de bu.
Pil ömrü konusunda, bu kadar kısa zamanda tabii ki kesin yargıya varmak mümkün değil. Ama şurası bir gerçek: iOS 7, iOS 6’ya oranla daha fazla pil tüketiyor. Parallax Efektini kapatıp, dinamik duvar kağıtlarından vaz geçip, Siri’yi uykuya gönderirseniz tabii ki bu durumu biraz düzeltebilirsiniz. Ama o zaman da, iOS ve özellikle de iOS 7 kullanmanın bize göre pek bir anlamı kalmayacaktır.
kaynak:chip

  • iPhone 5s kullanıyorum ve yeni gelen iOS güncellemesi oldukça güzel hiçbir sıkıntısı yok , güncellemeden çekinmeye hiç gerek yok.