Davut KARA

Bilişim Sistemleri Mühendisi

Bu blog, 5 yıl önce, bilişim ve diğer konularda hakkında, makalelerime yer vermek amacı ile açılmıştır.

Windows 8 Başlat Menüsü Olmadan Kullanmak

Merhaba arkadaşlar bu makalede. Windows 8 i başlat menüsü olmadan kullanmayı anlatacağım bildiğiniz üzere win8 de artık başlat menüsü bulunmuyor onun yerine metro denen bir taasarım var her ne kadar tablet bilgisayarlar için iyi bir durum olsada masaüstü kullanıcıları için çokad güzel bir durum değil. Metro tasarımı olduğu için başlat menüsü koymaya gerek duymamışlar, öncelikle başlat menüsünü neden kullanıyoruz onu inceleyebilim.

Başlat Menüsünde Ne Yaparız ?

Başlat menüsünde genel olarak yaptığımız şeyler sabittir benim yaptıklarım şunlar:

  • Bilgisayarı açmak / kapatmak / yeniden başlatmak
  • Program aramak
  • Sabit Klasörlere ulaşmak

Hal böyle olunca başlat menüsü olmayınca bu işlemleride yapamıyoruz. Not: Ben win8 i ilk kurduğumda bilgisayarı kapatmayı bulamamıştım 🙂

Windows 8 i Nasıl Kullanırız ?

Şimdide başlat menüsü olmadan kullanma işlemine geçelim. Olay o kadarda karışık değil klavyemizden bir kaç kısayollara basarak işlerimizi halledeceğiz. Kısayollarımızı kullanmamız için windows tuşunu bilmemiz gerekiyor. Aşağıdaki görselde windows tuşunun klavyede nerde oldu?unu gösterdim. Kırmızı ile belirlediklerim windows tuşudur. Şimdi klavye kombinasyonlarını inceleyelim.

Windows 8 Klavye Kısayollar?

En çok kullanılan kısayollar :

  • Windows + I : Denetim masası gibi sabit bölümlere ulaşmak ve bilgisayarı kapatma, açma, yeniden başlatma işlemleri için kullanılır
  • Windows + L : Bilgisayarımızı kilit durumuna getirmek için kullanılır bastıkdan sonra oturumumuz kilitleriniz açmak için her hangi bir tuşu basmamız yeterli.
  • Windows + C : Arama ekranına ulaşabiliriz.

Evet bu işlemleri nasıl uygulandığmı sayfanın başında bulunan, hazırladığım videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz. Umarım yararlı olmuşumdur yorumlarınızı bekliyorum..

[kus kredi=”100″ islem=”tek”]
Hazar Sarı
[/kus]