Davut KARA

Bilişim Sistemleri Mühendisi

Bu blog, 5 yıl önce, bilişim ve diğer konularda hakkında, makalelerime yer vermek amacı ile açılmıştır.

Yeniler İçin Linux Kullanım Tavsiyeleri

Yaklaşık 1 haftadır, ciddi anlamda linux kullanmaya başladım, dağıtım olarak linuxmint kullanıyorum, daha öncesindede ubuntu denemiştim, ancak uzun süreli olmamıştı, herkes bir hevesle linux kullanmaya başlıyor, daha sonrasında ise yaşadığı sıkıntılardan dolayı kullanmayı bırakıyor ve windows a tekrar geçiş yapıyor, şimdi bu yazıda bu sıkıntıların üstesinden nasıl geliriz ve keyifli bir şekilde kullanırız, onlardan bahsedeceğim.

Komut Satırı/Terminal Kullanmayı Öğrenin

Aslında terminal de bir şeyler yazmak sanıldığı kadarda zor değil ve bir ev kullanıcısı içinde çok fazla bir şey gerekmiyor, en azından klasörlere nasıl girilir çıkılır, dosya klasör, nasıl oluşturulur silinir, sıkıştırılmış paketler nasıl açılır, taşıma yeniden adlandırma işlemleri nasıl yapılır bunları temelden bir öğrenmek gerekiyor. bu bahsettiklerim kısa kısa kodlardır. Ufak bir google araması ile kolayca erişebilebilirsiniz.

Paketleri Yönetmeyi Öğrenin

Linux da paketleri yönetmeyi öğrenmek ciddi bir iştir, çünkü en çok yapılan hata burdadır, bende zamanına bu hataları çok yaptım internetden bulduğumu derslerden örnek kodlardan doğru düzgün okuyup kavramadan paket yüklemeye kalktığımızda ingilizcemizda yoksa, gelişi güzel bir şeyler kuruyoruz kaldırıyoruz, böyle de sistemimizin ömrü çok uzun olmuyor, sorunlar baş göstermeye başlıyor, Paketlerin yüklendiğini, kaldıırıldığını iyi öğrenin, ve ekrandaki uyarıları dikkatli okuyun, tabi biraz ingilizce şart.

Yedeksiz İş Yapmayın

Benim için, en önemli madde bu çünkü yedek tutmaya başladığımdan beri, daha dikkatli ve temkinli davranıyorum, bunun için size iki program önereceğim. Birincisi rsync programı, bu program sayesinde kök dizinin yedeğini alabilirsiniz, ayrıca bazı parametreler girerek, gereksiz klasörlerin yedeklenmesini engelleyebilirsiniz, tabi yedekleme klasörünü kök dizinden hariç tutun. İkinci program ise git versiyon kontrol programıdır, aslında yazılım geliştirilirken kullanılır, ancak ben linux dosyalarının boyutu çok aşırı olmadığı için yedekleme içinde kullanıyorum aldığım her yedeği ayrıyettten commit ederek, çok önceki yedekleride saklayabiliyorum.

Açıklamaları Okuyun, Temkinli olun

Mesela kendimden örnek vereyim, LinuxMint kurulumu yaparken, mintin kendi sayfasından uyarılarda bulunuyor ve çözümlerini yazıyor, bense okumadan geçtim bu sanırım windows daki “next, next, next , launch” kültüründen geliyor. Ancak linux da işler böyle işlemez. Uyarıları dikkate almalısınız, hatta bazı şeyleri kurmadan önce hakkında bug araştırması yapmak sizin faydanıza olur. Sisteminiz güzel çalışıyor ise, her güncellemeyi yapmanızın anlamı yok.

Ben şahsen linux sayesinde, dikkatli,temkinli ve emin olmayı öğrendim çünkü sallamasyon iş yaptığınızda kesinlikle affetmiyor. Bir yerden erroru, sistem hatalarını yiyorsunuz, son olarakda kendi dağıtımızda ki kurulum açıklamalarını izlemnizde fayda var. Hatta bazı programlar, dağıtımınız aynı olsun, farklı desktop olsun çalışmıyor veya esktra ayar yapmanız gerekiyor.

Linux hakkındada, deneyimlerimi aktarmaya devam edeceğim, takipte kalın.