Davut KARA

Bilişim Sistemleri Mühendisi

Bu blog, 5 yıl önce, bilişim ve diğer konularda hakkında, makalelerime yer vermek amacı ile açılmıştır.

Bilgisayar Başında Bel Ağrısı ve Göz Kanlanması

Bilgisayar başında fazla mı vakit geçiriyorsunuz ? O zaman sizde aynı benim gibisiniz. Eğer bilgisayar başında fazla vakit geçiriyorsanız bunun üzerine gözünün kanlanabilir veya kızarabilir. Yine aynı şekilde düzgün bir uyku düzeniniz yoksa aynı sorunu yaşayabilirsiniz. Ek olarak bel ağrıları yaşayabilirsiniz.  Bilgisayarın başında çok vakit geçiriyoruz ama burda önemli olan düzgün vakit geçirmektir yani bilgisayarın bize olan mesafesi ekranın ışık yoğunluğu kontrast değeri çok önemli.

Ara Vermek

Bunun dışında araştırmalarıma göre 1 saatlik çalışmanın ardından 5-15 arası dakika ara verilmesi gerekiyormuş sanırım bizim için 10 dk ara yeterli olacaktır.Yalnız bu ara verme kısmı biligisayarda yaptığınız bir işe ara verip aynı şekilde bilgisayarda başka bir işe geçmek değil 🙂 1 saatlik çalışma ardından 10 dakika kadar bilgisayar başından kalkmak ve uzmanların önerdiği hareketleri yapmak eğer bu hareketleri yaparsanız ağrılarınız azalacaktır.

Göz Kırpma Sayısı

Ayrıca biligsayar başında bir işe odaklandığımızda çok dikkatli bakarız ve az göz kırparız bu yüzden biligsayar başında normal sayıda göz kırpmanız gerekir yani dakikada 10-15 kere göz kırpmanız yeterli olacaktır. Ancak farkında olmazsanız ve çok dikkatli bir şekilde iş yaparsanız bu sayı dakikada 5 e düşebiliyormuş.

Oda Aydınlatması ve Bigisayar Işığı

Oda aydınlatması konusunda eğer bir çalışma odanız varsa kesinlikle düşük voltajlı ve sarı renkte bir ışık seçin. Çünkü sarı renk dalga boyu gözünüz için daha iyidir.
-Peki Ya Ekran Işığı ve kontrast ayarları
İşte bunun için size çok güzel ve küçük bir program önereceğim ” Flux ” bu programı biligsayarınıza indirip kurmanız yeterlidir. Ek bir ayar gerektirmiyor isteğe bağlı lokasyon belirtiyorsunuz oda bulunduğunuz konumun saat dilimini alıyor ama belirtmezseniz biligsayar saat dilimini kullanıyor buda pek bir şey farketmiyor bu yüzden. Bu programı kullanarak bilgisayarınız geceleri sarı ışık gündüzleri beyaz ışık ağırlıklı olacaktır. (Ben kullanıyorum ve çok iyi)

Oturuş Şekilleri ve Yapılması Gereken Hareketler

Sizinde bildiğiniz üzere en önemli şey dik oturmak oluyor ve ikinci önemli şey ise ekran ile gözünüz arasındaki mesafe bu 45-70 arası olarak belirlenmiş. Eğer yazıları göremiyorsanız bigisayar ayarlarından yazı fontlarını büyültebilirsiniz.

– Yapılması Gereken Harekteler.  Resimleri büyük görmek için üzerine tıklayın

Bu haraketleri denemenizi tavsiye ederim illaki faydası olacaktır 🙂 Umarım işinize yarar, okuduğunuz için teşekkürler 🙂