Davut KARA

Bilişim Sistemleri Mühendisi

Bu blog, 5 yıl önce, bilişim ve diğer konularda hakkında, makalelerime yer vermek amacı ile açılmıştır.

4. Ders WordPress Header.php de Kullanılan Fonksiyonlar.

Worpdress 4. ders header.php de kullanılan fonksiyonlar.Merhabalar ben davut kara. Bu video ile wordpress tema yapım setinin 4. bölümünü çekiyorum Bu bölümde tema dosyalarımızı wordpress de çalıştırmaya başlıycağız. Daha sonra header.php nin içine gerekli fonksiyonları yazacağız. Header.php nin içinde 4 temel fonksiyon kullanılır.

1)Dosya yolunu otomatik yazan fonksiyon
2)Head kodlarını yazan fonksiyon
3)Site başlığını yazan fonksiyon
4)Menü listeleyen fonksiyon.

[php]
<?php bloginfo("template_url"); ?>
<?php wp_head(); ?>
<?php bloginfo("name"); ?>
<?php wp_list_pages("title_li="); ?>[/php]

Üzerinde çalışıtğımız tema klasörünü , wordpress in tema klasörüne atıyoruz. Daha sonra temamızı etkinleştiriyoruz. -Etkinleştirdikten sonra dosya yolunu otomatik yazan fonksiyona niye ihtiyaç duyduğumuzu göreceksiniz. Gördüğünüz gibi temamızın yazıları mevcut ancak herhangi bir görsel kısmı resimlerimleri renkleri yok bunun nedeni temamızın style dosyasının yolunun bulunamamsından kaynaklanıyor. Çünkü biz temamızı wordpressin alt klasörlerine attık ancak burda anadizini gösteriyor. Bunun için dosya yolunu otomatik yazan fonskiyona ihityaç duyuyoruz. Şimdi yapmamız gereken header.php ye girerek style dosyasının başına fonksiyonumuzu yazmak ve kaydetmek. – Evet gördüğünüz gibi sorunumuz düzeldi. 2. si head kodlarının otomatik yazılması peki bunu neden kullanıyoruz. WordPress daha sonradan eklenti vs kullanırsak bu eklentilerinde kendi style script dosyaları bulanabilir ancak bu dosyaları biz bilemeyiz. Eklentinin içindeki kodlar sayesinde otomatik olarak eklenir bu kodların otomatik eklenmesi için yapmamız gereken </head> head tagının kapanmadan önce olan kısmına belirli fonksiyonumuzu yazmaktır. 3. sü web sitemizin başlığı bunun içinde <title> tagları arasına ve varsa header.php nin içindeki başlığın bulunduğu bölüme fonksiyonumuzu yazıyoruz. 4. ve son olarak menüleri listeleyeğiz menü kodları <ul> tagları ile yapılır yani liste yöntemidir. temamızda bulunan ul taglarını ve arasındakileri öncelikle siliyoruz daha sonra belirli fonksiyonumuzu yazıyor. Evet gördüğünüz gibi tüm işlemlerizi hallettik. header.php nin içinde bulunması gerek tüm fonksiyonları yazdık ve bunları neden yazdığımızı öğrendik. Bir sonraki dersimizde index.php deki yazıların otomatik olarak listelenmesini sağlayan fonksiyonları yazacağız. Bu dersimiz bu kadar ben davut kara bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

5. Bölümde ne yapacağız ?

Büyük ihtimal index.php ile devam edeceğiz.

 • Ozan Yaman

  Hocam Bende Sizinle Birlikte Tema Editlemeye Başladım Gayet İyi Gidiyorsunuz Elinize Saglık Dvmını En Kısa Zamanda Bekliyoruz:)

  • admin

   Teşekkür ederim. Elimden geldiğince hızlı paylaşmaya gayret göstereceğim.

 • oyun oyna

  Bölüm bölüm derslerin verilmesi güzel olmuş. Biraz daha geniş ve bol örneklerle anlatılırsa daha iyi olur bence. Kolay gelsin.

  • admin

   Teşekkürler bu temel eğitim seti olduğu için basit düzeyde anlatıyorum.

 • Meraklı Kullanıcı

  Merakla devamı bekliyorum kardeş.

 • hcrt

  merhaba hocam wp blog sahibi olarak çok sıkıntı çekiyordum sayenizde bişeyler öğrendim devamını bekliyorum en kısa sürede teşekkürler

  • admin

   teşekkürler, açıkcası biraz ara vermiştim videoları çekmeye. Bekleyenler olunca devam ediyorum 🙂