Davut KARA

Bilişim Sistemleri Mühendisi

Bu blog, 5 yıl önce, bilişim ve diğer konularda hakkında, makalelerime yer vermek amacı ile açılmıştır.

Gelişen WordPress Temaları

gelismiswordpress

Son dönemde artmakta olan gelişmiş wordpress temaları hakkında bir eleştiri yapmak istedim, son 2 yıl içinde wordpress temalarının müthiş derecede artış gördüğünü söyleyebiliriz. Bu yazıda bu artışın sebeplerini sonuçlarını ele alacağım. Artışın sebeplerinden biri wordpress cms in en çok kullanılan sistem olması ve themeforest gibi sitelerde temaların deli gibi satmasıdır önceden bir temayı bir kişi geliştiriyorsa şimdi bir ekip geliştiriyor ve sırf bu iş için çalışıyorlar. Gel gelelim müşteri bu durumdan memnun mu ? Yani herhangi bir aldığı tema gerçekten işini görüyor mu, tema yapımcıları bunları dikkate alıyorlar mı ?

Bir tema yapımcısı temasını yaparken temanın çok stabil ve esnek olmasını hedefler ve bunu hedeflemelidir, esneklikten kastımız temanın yönetilebilir olmasıdır çünkü temayı alan kullanıcı muhtemelen herhangi bir düzeyde kod bilgisine sahip değildir ve temayı aldığından yönetim panelinden her türlü ayarlamaları kodlama bilmeden yapmak isteyecektir. İşte sorunların biride buradan doğmaktadır yaklaşık 3-4 sene öncesi kadar bir kullanıcı temayı olduğu gibi satın alır ve kabul ederdi üstünde oynama yapmayı pek düşünmezdi eğer isterse de bir wordpress uzmanı bulur ve bu işi yaptırırdı. 3-4 sene önceki tema yapımcısıda temasına yönetim panelini koymaz koyarsa da çok az bir ayar kısmı bulundururdu. Önceden bir tema da 10 tane dosya ya vardı ya yoktu. Bunları emin bir şekilde söyleyebilirim. Şimdi ise ne oldu tema ekipleri tema yaptılar ve sattılar, alıcılar tema üzerinde kodlama bilmeden düzenleme yapmak istedi bunun üzerine yapımcılar paneli geliştirdiler değiştirdiler ve içine bin bir türlü ayar koydular. Buraya kadar her şey normal ama şimdi ki sorun ise temaların çok karmaşık hale gelmesi, şahsen bir temayı düzenleme işi aldığımda tema dosyalarına açıp bakınca 100den fazla dosya görüyorum. İşte bunlar yeni temaların çok fonksiyonel olma çabasından kaynaklanıyor.

wordpress-banner

Peki gelelim asıl soruya: Madem ki yönetim paneline bu kadar ayar konuluyorken kullanıcı hala neden düzenletme yaptırıyor ? Sorunun birden fazla cevabı var bunlardan bir kaçı yönetim panelinin çok karmaşık olması diğeri ise hala istenilen özelliklere cevap veremiyor olması. Ben bu sebeplere bağlıyorum. İşin traji komik yanı ise adam temayı satın almaya ayrı para veriyor temayı düzenletmeye ayrı para veriyor. İnsan burada soruyor işte madem bu temayı düzenletmeye ayrı para verecektik neden bu temayı aldık? neden bu tema tüm isteklerimizi karşılamadı ?

Gelişen wordpress temalarında böyle büyük bir problem var, şuan seri satış yaptığım herhangi bir tema olmadı, ancak yakın zamanda seri satış yapacağım bir tema yaparsam bu konuda ele aldığım konuları gözden geçirip bir tema yapacağım, ve benim için bir tema sade şık ve az koda sahip olmalı. Bu yüzden eğer bir tema alıcısı iseniz bir temayı alırken binlerce koddan oluşmasını önemsemeyin çünkü bu temanızı yavaşlatır. Hatta bazı şeylerin gereksiz olduğuna farkına varmak lazım temada ordan burdan uçuşan bir şey bana göre gereksizdir tabi zevkler ve renkleri tartışamıyoruz. Ama hızlı bir tasarım istiyorsanız az kod ama öz kod her zaman daha iyidir.

WordPress ve programlama meraklıları için yazdığım bu yazıyı ve düşüncelerimi ileri ki zamanlarda aktarmaya devam edeceğim, wordpress ile iyi günler.

  • Şafak

    Bende ilk defa site açtım acamiyim yani kaç tane tema denedim hepsi ayrı sorun yaratıyor bir türlü oturtamadım düzeni sıkıntı gerçekten. Ondan bu arlar kendi temamı yapmaya karar verdim 😀 araştırmalar arştırmalar yani 🙂

    • Basit de olsa kendi tasarımıınızı yapmanız her zaman daha iyidir 🙂