Davut KARA

Bilişim Sistemleri Mühendisi

Bu blog, 5 yıl önce, bilişim ve diğer konularda hakkında, makalelerime yer vermek amacı ile açılmıştır.

3. Ders WordPress Tema Dosyalarını Çağırmak

tema dosyalarini cagirmak gorselDosyaları include ( dahil ) etme fonksiyonları. Aşağıda bulunan kodlar aşağıda bulunan listede ki dosyaların içinde kullanılır wordpress tema dersleri eğitim setinde anlattığım şablonu incelerseniz içerik bölümünün 6 dosyadan oluştuğundan bahsetmiştik. İçerik bölümünü bir merkez olarak kabul edebiliriz örneğin index.php nin içine girip en üst kısmına header kodunu an alt kısmına footer kodunuz yazmalıyız header kodunun altına sidebar kodunu yazarsak tarayıcı kodların yukarıdan aşağıya ve soldan sağa doğru okuduğu için sidebarımız sol tarafta görünecektir ancak footer kodunun üstüne yazarsak bu sefer sidebarımız sağ kısımda görünecektir tabi bu işlemi css ilede ayarlayabiliriz ama genel olarak footer kodunun üstüne sidebar kodu yerleştirilir.
Header php yi çağırmak için:
<?php get_header(); ?>
Sidebar php yi çağırmak için:
<?php get_sidebar(); ?>
footer php yi çağırmak için:
<?php get_footer(); ?>
Yorum kısmını çağırmak için:
<?php comments_template(); ?>
Yukarıdaki 3 kod aşağıdaki dosyalar içinde kullanılır.

  • index.php
  • single.php
  • page.php
  • author.php
  • archive.php
  • 404.php

Videoda söylediklerim 🙂 1)Merhabalar ben davut kara bu bölümde wordpress tema yapım setinin 3. bölümü çekiyorum. 2)Bir önceki derste wordpress de html şablonu wordpress dosyalarına göre parçalamayı öğrendik 3)Bu derste ise wordpress dosyalarını , fonksiyonlar ile bir nevi birleştirmeyi öğreneceğiz. 4)Yani index.php üzerinden gerekli dosyaları dahil etmeyi öğreneceğiz. -Agro Worlde gir- 1) 2. bölümde üzerinde çalıştığımız temanın dosyalarını paylaşmıştım bu dosyalara siteden ulaşabilirsiniz. 2) Biraz index dosyasından bahsedeyim : index dosyası neredeyse her türlü web site dosyalarında mevcuttur 3) Ana sayfalar için kullanılır. Bundan dolayı wordpressin ilk gördüğü dosya index.php dosyasıdır ve anasayfaya girilince direk onu yorumlamaya başlar ve içinde ne varsa onu karşımıza getirir. -index.php yi aç- 1) Şimdi index.php ye baktığımızda içinde header ve footer sidebar gibi alanları belirten hiç bir şey yok. 2) Biz direk bu dosyaları wordpress e gönderip çalıştırırsak karşımıza sadece index.php nin içindeki yazılar gelir 3) İşte bu yüzden index.php nin içine doğru alanlara header footer ve sidebar alanlarını çağıracak fonksiyonları yazacağız. 4) Bu fonksiyonlar php de include görevi görüyorlar “include dahil etme anlamındadır” index.php nin içine bu kodları koyduğumuzda ve dosyayı çalıştırınca web sitemiz doğru bir şekilde görülecektir. -Siteyi aç- 1) Sitede headerı footerı sidebarı çağıran dahil eden fonksiyonları yazdım yapacağımız iş sadece bunları doğru yere koymak olacak. -Kodları yaz- 1) Bu bölümümüz bu kadar bir dahaki bölümde dosyalarımızı artık çalıştıracağız ve header.php den başlayarak asıl fonksiyonları kullanacağız. 2) İnşallah anlatıcı olmuşumdur ben davut kara bir sonraki bölümde görüşmek üzere..

4. Ders de ne işleriz ?

Muhtemelen header.php den başlayarak wordpress de sitenin menülerini listeleme head kodları site başlığı vs gibi bölümleri yapacağız bunlar için kullanılan fonksiyonları inceleyeceğiz.