Davut KARA

Bilişim Sistemleri Mühendisi

Bu blog, 5 yıl önce, bilişim ve diğer konularda hakkında, makalelerime yer vermek amacı ile açılmıştır.

WordPress 4.0 Benny Güncellemesi Yayımlandı

wordpress4bennyguncellemesiWordPress in yeni sürümü olan 4.0 “Benny” geçtiğimiz 4 Ekim 2014 tarihinde güncellendi. Adını yine bir jazz sanatçısından alıyor, bu wp geliştiricilerinin jazz fantezisi nedir anlamıyorum. Daha öncesinde de “Smith” güncellemesi yapmışlardı. Her neyse , açıkcası bu sürümde pek bir gelişme göremedim ama güzel bir kaç ek şeyde var tabi.

Medya galerisi gelişmiş.

Medya galerisinde ufak gelişmeler var, görünüm açısından daha modernleşmiş. Yeni detaylar kısmı eklenmiş, şahsen çok bir fark yok diyebilirim.

Kolay Youtube Player Ekleme Yöntemi Yapılmış

Bakın bu özellik çok güzel diyebilirim yapmanız gereken tek şey, youtube linkini alıp kopyala yapıştır yapmak , daha sonra biraz bekliyorsunuz ve editör size otomatik olarak playerı ekliyor. Ha tabi bunun yapımı çok zor muydu tabiki değil şahsi yaptığım temalarımda bile kendim bu özelliği yapıyordum. WordPress in kendi editörüne bu özelliği eklemesi güzel olmuş tabi şimdi sizin için ufak bir parça atayım buraya 🙂

Ne kadar da kolay kopyala yapıştır ile yaptım.

İçeriğe odaklanma

Açıkcası tam olarak anlamadığım bir özellik , sanırım uzun metinli bir yazı yazdığınızda, editör araç kısmını yukarıda sabit kalmasıyla ilgili bir özellik , aman ne özellik.

Doğru Eklentileri Bulma

WordPressin kendi eklenti arama ve yükleme bileşinini geliştirmişler açıkcası bu bileşeni kullanırdım ancak sadece yükleme yapmak için arama yapmak için pek kullanmadım, arama terimlerini ve sonuç bulma olayını biraz geliştirmişler sanırım başka bir numarası yok.

Sonuç olarak, kolay youtube videosu ekleme olayı dışında, pek bir güzel güncelleme göremedim. Koskoca 4 sürümünde çığır açacak yenilikler bekliyordum. Her neyse gelişmeler güzel tabi aşağıdaki linkten normal indirme yapabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere esen kalın.

WORDPRESS 4.0 BENNY GÜNCELLEMESİ İNDİR